Sbor

Smíšený sbor Musica Oeconomica Pragensis je jednou z volnočasových aktivit studentů a pedagogů Vysoké školy
ekonomické v Praze. Vznikl v roce 2001 pod vedením prvního sbormistra Oty Friedla. Od roku 2004 v jeho čele stojí
Martina a Kryštof Spiritovi. Sbor plní reprezentativní funkci školy, pořádá však i celou řadu vlastních akcí. Dnes jsou jeho
členy nejen studenti a absolventi VŠE, ale i jiných pražských univerzit. Sbor získal několik zlatých cen na mezinárodních
soutěžích vyspělých pěveckých sborů (Barcelona, Praha, Vídeň, Neerpelt, Bratislava…). Pravidelně koncertuje
v Čechách i v zahraničí a spolupracuje s profesionálními orchestry (Česká filharmonie, PKF – Prague Philharmonia,
Severočeská filharmonie Teplice, Sukův komorní orchestr aj.). Své první CD „A Little Jazz Mass“ sbor natočil
v roce 2010. V pořadí druhé CD „Andělské koledy“ vychází u příležitosti dvacátého výročí založení sboru.

Sbormistři

Martina Spiritová

Hudbě se věnuje jako sbormistryně, popularizátorka, pedagožka a zpěvačka. V současné době je sbormistryní sedmi přípravných oddělení dětského pěveckého sboru Pražská kantiléna a společně se svým manželem Kryštofem sbormistryní akademického pěveckého sboru při VŠE v Praze, Musica Oeconomica Pragensis. Se všemi soubory pravidelně koncertuje v Čechách i v zahraničí a natáčí. Jako pedagožka pracuje na interaktivní koncepci výuky hudební nauky (a společně se svými kolegy ji i částečně realizuje) na ZUŠ Jižní město v Praze. Připravuje scénáře a moderuje edukativní programy Vlnohraní pro ČRO a Státní operu Praha – Národní divadlo. Napsala praktickou učebnici hudební teorie pro International Conservatory Dubai a soubor aktivit k operním představením Opera – soubor kvízů, her a úkolů. Dále organizuje celou řadu kulturních a neziskových akcí. Při hudební práci s lidmi ji nejvíce těší pomáhat najít jejich talent a spontaneitu. Věří, že jsou-li hudební akce pro děti (i dospělé) plné radosti, aktivity a citu, otevírají dveře do překrásného světa hudby a třeba pomáhají vychovávat i budoucí publikum.

Kryštof Spirit

Kryštof Spirit se věnuje vážné hudbě jako zpěvák, sbormistr, dirigent a muzikolog. V současné době je mimo ji né uměleckým vedoucím vokálního souboru Ensemble Hilaris, externím redaktorem stanice ČRo D dur a sbormistrem pěve ckého sboru Musica Oeconomica Pragensis. Ve své dirigentské praxi si nejvíce cení možnosti spolupracovat s PKF–Prague Philharmonia v cyklu koncertů a workshopů pro děti. K jeho dalším aktivitám patří psaní doprovodných textů do koncertních programů, hudebníchpořadů a komentářů k nahrávkám. Věnuje se spartacím hudebních děl, hudebním úpravám a organizuje další jednorázové hudební projekty. Nejvíce ho těší tvořit hudbu s lidmi, kteří jsou dobrými muzikanty, ale především dobrými lidmi.